GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI

WT-CZW: 12:00 - 20:00
PT: 12:00 - 21:00
SB: 11:00 - 21:00
ND: 11:00 - 20:00
PON: nieczynne

Warownia
Pszczyńskich Rycerzy

Zamek, imprezy, restauracja

Oceń stronę
Brak oceny

Mapa Warowni Pszczyńskich Rycerzy

Do naszej Warowni wejdziesz, przez Bramę Chwały! Ona zawiedzie Cię, szlachetny Rycerzu, wprost w nasze gościnne komnaty...  

Z podgrodzia, kierując się na północ, dojdziesz do Bramy Walecznych, za którą znajduje się Pole Bitewne. Tu rozgrywane są turnieje, koncerty, pikniki i pokazy rycerskie. Nie brakuje u nas biesiad, dobrej muzyki!
Brama Stworoków, z tyłu Warowni, wiedzie do zaginionego świata utopców, strzyg, topielic i innych stworów, obficie zamieszkujących pszczyńskie bagna, lasy i łąki. Uważaj byś nie zbłądził, mapa nasza Ci pomoże...

Mapa obiektu

 

Warownia - tu poczujesz prawdziwe średniowiecze!

Jak to onegdaj bywało...

Warownia stylizacją architektoniczną nawiązuje do epoki pomyślności, jaką było dla Pszczyny panowanie Jana II Żelaznego i Heleny Korybutówny. To za czasów tego Okrutnika, zwanego nie bez powodu „Żelaznym” i Damy z litewskich krain, krewnej Jagiellonów, Pszczyna wraz z księstwem raciborskim przeżywała swoje złote czasy.

Naszym celem jest przybliżanie, nieraz w sposób zaskakujący, odległej już historii Pszczyny i historycznej ziemi pszczyńskiej. A tę najlepiej podziwia się przy stole, kiedy nad naszymi głowami unoszą się barwne przedstawienia tego, co minęło, a stanowiło chwałę pszczyńskich panów, rycerzy, mieszczan i chłopów.

Wygląd i wnętrza Warowni charakteryzuje oryginalność i prostota. Użyte do kunsztownych wykończeń naturalne materiały - głównie drewno i kamień - oraz misternie wykute metalowe elementy, znakomicie podkreślają średniowieczny klimat tego miejsca.

Spocznij, miły Gościu. W Warowni mieszczą się trzy sale biesiadne, a każdą z nich charakteryzuje nieco inny styl...

Zobacz więcej zdjęć murów Warowni!


Niezwykłe wnętrza Warowni

Głównym, reprezentacyjnym wejściem, drewnianymi schodami wejdziesz do Sali Rycerskiej. Niżej znajduje się tylko sala Mieszczan i Kmieci, z efektownym piecem chlebowym.

Wędruj jednak wyżej Basztą Żelaznego, na sam szczyt, do Sali Książęcej. Tu dostąpisz największych zaszczytów. A może spotkasz samego księcia z małżonką? Może właśnie przyjechali z Raciborza, stolicy księstwa...

Miejsca starczy u nas starczy dla wszystkich! Nasze sale to łącznie aż 700 m2. Z powodzeniem pomieścilibyśmy wszystkich mieszkańców jakich miała Pszczyna w średniowieczu, za panowania Jana i Heleny.

Co ważne - odbywać się w Warowni mogą biesiady wielkie i kameralne, uczty, wielgachne wyżerki, uroczystości doniosłe i zupełnie prywatne. Bale, także turnieje. Jest w czym wybierać! Sprawdżcie w kalendarium naszym, na jakie ciekawe wydarzenia Was zapraszamy


Sala Mieszczan i Kmieci to sala z kominkiem i piecem opalanym drewnem. Podobnież Sala Rycerska ma kominek, przeszklony sufit, a dodatkowo wyjście na reprezentacyjny taras z widokiem na Pole Bitewne. Otwarte sklepienie przestronnej Sali Książęcej zapewnia ciepłą iluminację wnętrza. Klimat, poza historycznymi detalami, tworzy niezwykły żyrandol wykonany wedle najlepszych weneckich wzorów. Najwyżej usytuowany taras zapewnia niepowtarzalny widok na książęce włości.

W przyziemiu Warowni znajdują się spiżarnie i kuchnia, gdzie nasi kuchcikowie rarytasy przygotowują!

Nad wygodami waszymi czuwać będzie Stolnik Warowni. Nasi Giermkowie i Kamraci radzi na was czekają. Cześnik zaś miodu nalał, a jak zechcecie to i Warownego piwa przyniesie zakosztować. Przybywajcie zatem! A czas umili Wam pieśń o Żelaznym okrutniku i pięknej Księżnie.

Zostawicie tu swoje serca – i z pewnością powrócicie...

Zobacz więcej zdjęć wnętrz Warowni!


Zobacz również