zapraszamy ponownie!

Już 24 września zapraszamy Państwa na nowe otwarcie Warowni!

GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Warownia
Pszczyńskich Rycerzy
Zamek, imprezy, restauracja

Siedziba Kasztelana

Ciekawostki Warowni w Pszczynie - Siedziba KasztelanaPoczątkowo nad rzeką Pszczynką, przy zbiegu szlaku handlowego z Krakowa do Raciborza i Cieszyna, funkcjonował punkt obronny – warownia.

W 1250 roku, jeszcze przed lokacją miasta, na terenie obecnego zamku w Pszczynie  istniał gród warowny. Przypuszczalnie tuż przy warowni istniała mała osada targowa.

L. Musioł powołuje się na istnienie w rejonie pszczyńskiego zamku sztucznie usypanego kopca, na którym miała stać pierwotna warownia. Typowym trendem dla budownictwa grodowego w tym okresie było zmniejszanie skali założeń drewniano-ziemnych, a więc stawianie na budowę obiektów mniejszych, ale łatwiejszych do obrony. Skracano obwód wałów, były one niższe, o węższej podstawie i lżejszej konstrukcji. Siedziba pszczyńskiego kasztelana była drewnianym zameczkiem na kopcu obronnym. Takie rozwiązanie zwane było motte.

Rekonstruując wygląd siedziby kasztelana pszczyńskiego, można przyjąć, że górnej płaszczyźnie nasypu uformowanego w kształcie stożka okolonego częstokołem wznosiła się wieża mieszkalna zawierająca ulokowane wertykalnie pomieszczenia: gospodarcze, mieszkalne, a na górnej kondygnacji salę reprezentacyjną, ponad którą mieścił się spichlerz. Wieża na kopcu przekształcała się często w jądro kompleksu zamkowego - tak właśnie mogło być w przypadku Pszczyny, prawdopodobnie wieża gotyckiego zamku poświadczona przez źródła historyczne, kartograficzne, jak i archeologiczne  wzięła swój początek od wieży grodu kasztelańskiego.

Dziś podziwiać można Warownię Pszczyńskich Rycerzy, której inspiracją była właśnie warownia Kasztelana!