zapraszamy ponownie!

Już 24 września zapraszamy Państwa na nowe otwarcie Warowni!

GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Warownia
Pszczyńskich Rycerzy
Zamek, imprezy, restauracja

Piwo

Jak to z ty piwem w Pszczynie jest? Skąd piwo warowne się wzięło na naszym zamku...? I skąd tradycja piwnych imprez w Warowni Pszczyńskich Rycerzy...?

Piwowarstwo sięga początków Pszczyny.  Poza browarem miejskim, w którym każdy mieszkaniec mógł warzyć piwo, funkcjonowały przez pewien czas także dwa inne browary. Produkcja słodu i piwa  musiała być znaczna, bo sprzedawano je na zewnątrz, do miast małopolskich. Powszechna była również uprawa chmielu przez mieszczan.

Samo piwo znano już w starożytnym Rzymie i Grecji. Jest jednak pewne, że i na naszych ziemiach piwo (od 'picia’ tak nazwane) było znane i lubiane!

Niemcy onegdaj przezywali Bolesława Chrobrego 'trink-bier’, czyli piwosz... Ponoć aż tyle piwa pijał!
Sam Syrokomla tak pisał:Ciekawostki Warowni w Pszczynie - Piwo

Niemcy nam chcieli ukraść Kopernika:
Z przywłaszczonego odarto ich blasku,
Chcieli nam dowieść, ze piwo wynika,
Z ich wynalazku.
Ale w Dytmara pismach zostawiona
Pamiątka stara, kronikarska, żywa,
Bolesław Wielki przyjmował Ottona
Kufelkiem piwa.

Ponoć Leszek Biały nie mógł dopełnić ślubu krucjaty w obawie,  że mu w gorących krajach... piwa zabraknie! Zaś w XVII wieku Polacy w czasie obiadu pili tylko piwo, w ogromnych szklanicach, kładąc w nie grzanki chleba polane oliwą... To jeszcze nic - zdrowa, smaczna i posilna polewka piwna, tj. piwo zagrzane z żółtkiem, zastępowała dzisiejszą kawę i herbatę na śniadanie...

My co prawda tego nie polecamy, ale za to zachęcamy do spróbowania doskonałego piwa warzonego w naszym zamku w Pszczynie - piwa Warownego ciemnego i jasnego.

Zapraszamy też na Warownia Fest, czyli nasz pszczyński festiwal piwa!