WAROWNIA ZAMKNIĘTA DO ODWOŁANIA

Od dnia 14 marca (sobota) Warownia będzie zamknięta do odwołania.
Przepraszamy.

GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI

NIECZYNNE od 14 marca 2020 do odwołania

WT-CZW: 12:00 - 20:00
PT: 12:00 - 21:00
SB: 11:00 - 21:00
ND: 11:00 - 20:00
PON: nieczynne

Warownia
Pszczyńskich Rycerzy
Zamek, imprezy, restauracja
Oceń stronę
Brak oceny

Mieszczanki

Ciekawostki Warowni w Pszczynie - MieszczankiKobiety pełniły ważną rolę w życiu społeczności Pszczyny w średniowieczu. Niestety istniały też ograniczenia ich pozycji, przede wszystkim natury prawnej. Kobiety i tak miały jednak dość wysoki status w społeczności, który wynikał przede wszystkim z przyczyn ekonomicznych tj. ścisłego powiązania gospodarki rodzinnej z warsztatem rzemieślniczym i przedsiębiorstwem kupieckim.

Warto podkreślić, że rolnictwo determinowało działania pszczyńskich mieszczek, których obowiązki sposób charakterystyczny dla małych miast, zbliżone były częściowo obowiązków chłopek .

A zatem mieszkanki Pszczyny dbały o prowadzenie gospodarstwa domowego i rolnego, zwłaszcza  w czasie żniw, uprawę przydomowego ogrodu, dbanie o inwentarz żywy, mogły też zajmować się warzeniem piwa, zbieraniem leśnych ziół, jagód i grzybów uzupełniających dietę, zbieraniem chrustu.

Ciekawostki Warowni w Pszczynie - MieszczankiPodobnie jak wiejskie kobiety, mogły też zajmować się przędzeniem wełny i tkaniem tkanin lnianych i wełnianych, z  których następnie sporządzano pościel i odzież dla rodzin . Prawdopodobnie część z mieszczek sprzedawała także płody rolne wytworzone we własnym gospodarstwie rolnym, ale generalnie dominowała sprzedaż wytworów rzemieślniczych (np. sukna) z rodzinnych warsztatów.

Aktywność ekonomiczną mieszczanek należy zatem określić bardzo wysoko - już wiemy skąd w Pszczynie wzięły się tak przedsiębiorcze kobiety!