GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI
WT-CZW: 12:00 - 20:00
PT: 12:00 - 21:00
SB: 11:00 - 21:00
ND: 11:00 - 20:00
PON: nieczynne
Kobiety pełniły ważną rolę w życiu społeczności Pszczyny w średniowieczu. Niestety istniały też ograniczenia ich pozycji, przede wszystkim natury prawnej. Kobiety i tak miały jednak dość wysoki status w społeczności, który wynikał przede wszystkim z przyczyn ekonomicznych tj. ścisłego powiązania gospodarki rodzinnej z warsztatem rzemieślniczym i przedsiębiorstwem kupieckim.
Warto podkreślić, że rolnictwo determinowało działania pszczyńskich mieszczek, których obowiązki sposób charakterystyczny dla małych miast, zbliżone były częściowo obowiązków chłopek .
A zatem mieszkanki Pszczyny dbały o prowadzenie gospodarstwa domowego i rolnego, zwłaszcza w czasie żniw, uprawę przydomowego ogrodu, dbanie o inwentarz żywy, mogły też zajmować się warzeniem piwa, zbieraniem leśnych ziół, jagód i grzybów uzupełniających dietę, zbieraniem chrustu.
Podobnie jak wiejskie kobiety, mogły też zajmować się przędzeniem wełny i tkaniem tkanin lnianych i wełnianych, z których następnie sporządzano pościel i odzież dla rodzin . Prawdopodobnie część z mieszczek sprzedawała także płody rolne wytworzone we własnym gospodarstwie rolnym, ale generalnie dominowała sprzedaż wytworów rzemieślniczych (np. sukna) z rodzinnych warsztatów.
Aktywność ekonomiczną mieszczanek należy zatem określić bardzo wysoko - już wiemy skąd w Pszczynie wzięły się tak przedsiębiorcze kobiety!