UWAGA: Zmiana godzin otwarcia w poniedziałki!

Od 25.06.2018 Warownia ponownie otwarta w poniedziałki w godz. 12:00- 20:00

GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI PN-PT: 12.00 - 21.00
SOB-ND: 11.00 - 21.00

Warownia
Pszczyńskich Rycerzy

Zamek, imprezy, restauracja

Oceń stronę
Brak oceny

Domy i ratusz w Pszczynie

Ciekawostki Warowni w Pszczynie - Domy i ratuszWzdłuż placu rynkowego w Pszczynie, jak i wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego, starano się utrzymać ciągłość zabudowy.

Drewniane domy tworzące pierzeję uliczną miały  jednakową wysokość, aby nie zasłaniać światła dziennego. Niewątpliwie najwyższym budynkiem - poza kościołem - był miejski ratusz, wzniesiony na miejscu siedziby wójta.

Domy w Pszczynie musiały posiadać przedproża („tecta coelliorum”), czyli daszki nad zejściami do piwnic, częściowo zagłębione w ziemię. Przedproża funkcjonowały we wszystkich typach miast - drewnianych i murowanych, a ich rola sprowadzała się nie tylko do Ciekawostki Warowni w Pszczynie - Domy i ratuszfunkcji magazynowych, ale także - właśnie w wypadku takich miast jak Pszczyna - obronnych. To właśnie tam chroniła się ludność na wypadek wojen i kataklizmów (np. pożarów, burz) - z jednym zastrzeżeniem, że piwnice były murowane.

Dlatego - mimo że większość budynków w mieście wykonana była z drewna - założyć możemy z dużym prawdopodobieństwem, że przy placu rynkowym i wzdłuż obecnej ul. Piastowskiej wznosiły się domy z murowanymi piwnicami. Tak, jak nasza Warownia!