GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Warownia
Pszczyńskich Rycerzy
Zamek, imprezy, restauracja
Oceń stronę
Brak oceny

Browar w Pszczynie

Ciekawostki Warowni w Pszczynie - BrowarObok zamku w Pszczynie znajdowała się słodownia/browar. Słodownia należała do Jana Piotrka, po nim od 1502 r. dzierżawił ją burmistrz Wojtek Dybała . Następnie posiadał ją starosta pszczyński i dziedzic Góry Jan z Chrzanowa, który w 1504 r. nabył ją wraz z domem od mieszczanina Mikołaja Rudego.

W 1518 roku słodownia została sprzedana Jerzemu Ślezionie [Girzikowi Slezionie] przez Jakuba Rustaba za 26 florenów. Girzik Sleziona przekazał ten majątek w 1521 roku Wojtkowi i Janowi, synom Szczepana.

Źródła wymieniają także w 1495 roku słodownię, z której działalności dochody czerpał kościół. Prawdopodobnie była ona związana z gospodarstwem kościelnym, wydzierżawianym kolejnym mieszkańcom miasta.

Przy pańskiej słodowni – położonej przy zamku w Pszczynie - miał także swój dom piwowar Lorenz, który objął go w 1530 r. po Bartku Nievzyle .

Dom z browarem i łaźnią stanowił – położony w narożniku rynku (w północno-zachodniej części miasta, przed cmentarzem i kościołem, a przy warowni pszczyńskiej) - dochodowy kompleks. Być może dochody z prowadzenia browaru wspomagały w jakiś sposób działalność miejskiej łaźni, wspieranej częściowo z miejskiego budżetu.

Dziś te tradycje kontynuujemy w Warowni Pszczyńskich Rycerzy – to u nas możecie spróbować doskonałego piwa warownego i wziąć udział w festiwalu piwa!