GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Warownia
Pszczyńskich Rycerzy
Zamek, imprezy, restauracja
Oceń stronę
Brak oceny

Bartnictwo

Ciekawostki Warowni w Pszczynie - BartnictwoDlaczego na naszym zamku w Pszczynie, w pięknej Warowni, tak chętnie miody serwujemy? Jak ważne badania głoszą, żaden inny kraj nie miał takich hodowli pszczół jak Słowianie! Słodkie zioła, lasy lipowe - to zachęcało pszczoły do dawania doskonałego miodu! Lada wydrążony pień służył za ul, lada bór był pasieką!

Niejednokrotnie całe słowiańskie osady trudniły się bartnictwem. Uzyskiwano tyle miodu, że można było nim obdarować też inne kraje!

Najstarsze wzmianki dotyczące hodowli pszczół na Śląsku i w Pszczynie, pochodzą z XI w. W XII w rozpoczął się proces przenoszenia barci z lasów w pobliża domostw. Do XVII w pszczoły hodowano w tzw. "kłodach", później zaczęto budować ule figuralne i ule słomiane.

Ciekawostki Warowni w Pszczynie - BartnictwoBartnicy mieli szczególna pozycję - byli szanowani, nie podlegali oni pod sąd miejski, lecz mieli własny sąd! W kronikach i innych zapiskach z tamtego okresu są wzmianki o świadczeniu dziesięciny przekazywanej przez bartników klasztorom, kościołom i właścicielom ziemskim w formie wosku i miodu. Miód służył bowiem za monetę - posługiwano się nim jak dukatami - płacono, regulowano kary etc.

Jak pozbywano się nieproszonych gości, czyli niedźwiedzi, chcących wyjadać miód? Przy otworze barci zawieszano tzw. 'dzwony' albo 'samobitnie'. Były to kloce zawieszone na sznurze, które przeszkadzały niedźwiedziom... Niedźwiedź chcąc przesunąć klocek i dostać się do miodu, sprawiał, że tenże jeszcze bardziej się bujał i bił łakomczucha po pysku! To zazwyczaj zniechęcało niedźwiedzie do kradzieży!