zapraszamy ponownie!

Już 24 września zapraszamy Państwa na nowe otwarcie Warowni!

GODZINY OTWARCIA RESTAURACJI

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Warownia
Pszczyńskich Rycerzy
Zamek, imprezy, restauracja

Warto zobaczyć

Nasi bohaterowie

Żelazny Okrutnik i Piękna Helena

Jest pochmurny sierpniowy dzień 1424 roku. W Raciborzu umiera książę okrutnik, Jan II Żelazny z rodu Przemyślidów. Oto co napisze o nim Jan Długosz, znany polski kronikarz: „…popadłszy w szał, umiera w Raciborzu książę raciborski Jan, człowiek podstępny i przebiegły. Zostaje pochowany w klasztorze dominikańskim. Z Heleny, córki księcia litewskiego Korybuta, pozostawił dwóch synów: Mikołaja i Wacława oraz jedną córkę Małgorzatę…"

czytaj więcej


Fakty historyczne

2 marca 1303

pierwsza wzmianka historyczna, komes Wielisław kasztelan pszczyński [w oryginale „Comes Welizlaus castellanus de Plischyr”] razem z synem Wacławem [„Wencezlaus filius predici Welizlay”] występują jako świadkowie dokumentu księcia raciborskiego Przemysława, który daruje cystersom z Rud Raciborskich dziewięć jatek w Żorach. Komes Wielisław musiał być przedstawicielem większego, rodu rycerskiego. Pochodził z terenu księstwa opolsko-raciborskiego, na książęcym dworze był liczącą się i wpływową postacią.

czytaj więcej


Atrakcje Pszczyny

Turysto, Wędrowcze, Pielgrzymie, Rycerzu! To nie kres Twej Wędrówki. Włości Heleny i Jana są naprawdę przeogromne i przebogate. Poznaj je dokładnie. Niedaleko Warowni znajduje się przecież wiele miejsc wartych odwiedzenia. Wstąp do Pałacu Książąt Pszczyńskich. Przespaceruj się pszczyńskim Rynkiem. Zwiedź Zagrodę Pokazową Żubrów. Zobacz, w skansenie „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”, jak jeszcze nie tak dawno żyli kmiecie. 

czytaj więcej